MitMidtfyn på Midtfyns Festival

MitMidtfyn på Midtfyns Festival

Tak for gode festlige dage med masser af musik og ildsjæleri.

I år var det anden gang at foreningen MitMidtfyn var med på Midtfyns Festival.

Denne gang som en del af foreningsteltet, et nyt og spændende initiativ fra arrangørgruppens side.

Foreningsteltet lå helt perfekt i forhold til resten af pladsen, og der var god aktivitet i teltet det meste af tiden.

Udover MitMidtfyn var også Midtfyns Husflid, Faaborg-Midtfyn Bibliotekerne, Frisør By Højgaard, Frisør Bibi Lenskjold, Park by Frisør R, samt Maskepot Fyns Kostumeudlejning til stede til at skabe den rette stemning.

"Det var en stor succes for vores forening at deltage på festivalen i år", fortæller Annette Poulsen formand for MitMidtfyn. "Vi kom i snak med rigtig mange skønne mennesker fra lokalområdet og resten det ganske land om vores arbejde for et stærk og fælles Midtfyn, og mange fik gennem vores konkurrence 'Vind en tur i luftballon' set og hørt vores midtfynske grundfortælling 'Midtfyn - Et fællesskab med højt til loftet', der er udviklet i tæt samarbejde med Faaborg-Midtfyn Kommune. Midtfyns Festivalen er et fint sted for os at dække både det lokale og nære, men den giver os også mulighed for at sætte fokus på bosætning. Vi kan bl.a. nævne, at ud af de godt 135 personer som deltog i vores konkurrence kom 20% fra Sjælland og Jylland".

Vind en tur i luftballon - konkurrencen
Udover MitMidtfyns hovedpræmie sponserede de to lokale spillesteder, Foderstoffen i Rudme og Ådalscenen i Gislev  også med præmier til vores konkurrence. Det samme gjorde Ringe Handelsstandsforening og spisestedet 'Thaisen Ma'Hus'. Tak til dem alle for de flotte præmier.

 

Vinderne har fået direkte besked, men nævnes også her:

  • Carsten, Odense SØ (Hovedpræmie, en tur i luftballon)
  • Rikke, Ryslinge (1x billet til Ådalscenen med Andrew Strong 19. aug. 2023)
  • Eliot, København Ø (1x billet til Ådalscenen med Anders Blichfeldt og det nye band)
  • Allan, Svendborg (2x billet til Foderstoffen 14. okt. med Dana Fuchs)
  • Flemming, Gislev (2x billet til Foderstoffen 14. okt. med Dana Fuchs)
  • Dorte, Vantinge (1x gavekort til Ringe Handelsstandsforening)
  • Susanne, Odense N (1x menu for 2 hos Thaisen Ma'Hus)

Midtfyns Festivalen kom heldigvis godt igennem 2022 og har netop offentliggjort et pænt overskud.

HUSK derfor også at du allerede nu kan købe billetter til festivalen i 2023 på festivalens hjemmeside, og på den måde være med til at sikre at næste år bliver en realitet.

MitMidtfyn siger TAK for nogle super dage i musikkens, hyggens og ildsjælenes tegn.

Indsend nyhed